Jak zdjąć soczewki kontaktowe?

Jak zdjąć soczewki kontaktowe?

Zdejmowanie soczewek kontaktowych będzie łatwiejsze, jeżeli staniemy w dobrze oświetlonym miejscu, odchylimy powieki i skierujemy wzrok ku górze. Przed usunięciem soczewek powinniśmy dokładnie umyć ręce i przygotować pojemniczek do ich przechowywania.

Zdejmowane soczewek: o czym pamiętać i jak je zdjąć?

Odsuń powiekę i chwycić soczewkę w dwa palce. Zdjęcie soczewek kontaktowych ułatwi aplikacja kropel nawilżających.
W trakcie zdejmowania soczewek nie musimy obawiać się, że wsuną się one za oko. Uniemożliwia to spojówka, która pokrywa twardówkę, czyli białą część oka i płynnie przechodzi na powieki.

Na co zwrócić uwagę zdejmując soczewki kontaktowe?

Soczewek kontaktowych nigdy nie myjemy w wodzie. Za każdym razem używamy do dezynfekcji specjalnego płynu do soczewek. Po całym dniu noszenia, soczewki jednodniowe wyrzucamy, a dwutygodniowe lub miesięczne dezynfekujemy i wkładamy do pojemnika wypełnionego świeżym płynem do soczewek. Przed zamknięciem pojemnika powinniśmy sprawdzić, czy soczewki są całkowicie zanurzone w płynie. Jeżeli w trakcie zdejmowania ich krawędzie się zlepią, wystarczy, że wylejemy na soczewkę kroplę świeżego płynu do soczewek i delikatnie potrzemy opuszkami palców.

Jak zdjąć soczewki kontaktowe? 3 porady

Zdejmowanie soczewek ułatwi nam ustawienie się przed dobrze oświetlonym lustrem, w którym będzie widać krawędzie soczewki.

1. Czyste dłonie zapobiegną infekcjom i podrażnieniom oczu
Zdejmowanie soczewek kontaktowych powinniśmy zacząć od dokładnego umycia dłoni w mydle antybakteryjnym i osuszenia ich niestrzępiącym się ręcznikiem. Zachowanie higieny zmniejsza ryzyko przeniesienia zanieczyszczeń na soczewkę, podrażnień oka i powstania infekcji. Przed zdjęciem soczewek kontaktowych powinniśmy wlać do pojemnika na soczewki świeży płyn do ich pielęgnacji.

2. Właściwa kolejność pozwoli uniknąć pomyłki
Zdejmowanie soczewek rozpoczynamy od tego samego oka, od którego zawsze zaczynamy zakładanie soczewek kontaktowych. Taka technika zapobiegnie ich pomyleniu i w konsekwencji umieszczeniu w niewłaściwych komorach pojemnika.

3. Odchylenie powiek i zsunięcie soczewki
Stajemy przodem do lustra. Głowę trzymamy prosto, a wzrok kierujemy ku górze. Środkowym palcem odsuwamy dolną powiekę. Palcem wskazującym dotykamy dolnej krawędzi soczewki i zsuwamy ją lekko w dół oka (w kierunku białej części oka). Soczewkę chwytamy w dwa palce – kciuk i wskazujący – lekko ściskamy i zdejmujemy z oka.
Jeżeli mamy problem ze zdjęciem soczewki, możemy użyć kropli nawilżających. Do zwilżonych gałek ocznych soczewki mniej przylegają i są łatwiejsze do usunięcia.